Takım Tezgahları ve Üretim Teknolojileri Dergisi
SEKTÖRÜN GÜÇLÜ BİRLİKTELİĞİ

  • EURO 
  • DOLAR 
  • İstanbul : °C

Boehlerit Türkiye’den Endüstri 4.0’a yönelik yatırım üstüne yatırım!

Boehlerit Türkiye kurulduğu 1967 yılından günümüze dek sert metal üretimine ara vermeden devam ediyor. Gerek yurt içi gerekse yirmiyi aşkın ülkeye ihracatı ile sanayi üretimine katkı sunuyor. Endüstri 4.0 yeni üretim biçimlerini zorunlu hale getirdi. Firma, Endüstri 4.0 uyumlu yeni teknoloji yatırımlarıyla çağdaş üretim biçimine adapte olup üretim kabiliyetini daha üst seviyelere taşımayı hedefliyor.

Robot entegrasyonlu pres makinesi

Sert metal üretiminin başlangıcı olan presleme bölümünde robot entegrasyonlu pres makinesi, tezgahta presleme işlemi ve sinter tepsisine istenen dizilimi mükemmel bir senkronizasyon içinde gerçekleştirirken, hızlı, hassas ve güvenli çalışma imkanı sunuyor. Tezgah aynı zamanda, preslenen ürün adeti, ürünün birim preslenme süresi ve bunun gibi birçok veriyi hızlı bir şekilde kullanıcı arayüzüyle paylaşabildiği için verimli bir otomasyon sistemi olarak değerlendirilebilir. Pres bölümüne yapılan yatırımlar, üretim kapasitesini artırırken aynı zamanda üreticiye daha hacimli ürünler presleyebilme ve üretebilme imkanı tanır. 

İki yeni CNC Çevre Bileme Tezgahı

Sert metal üretiminde ana üretim kalemi olan kesici uçların kesme kimliği, çevre bileme bölümünde oluşmaktadır. Firma, yeni robot entegrasyonlu CNC makinesi sayesinde dört palete kadar ürünün çevre bileme işlemini, dışarıdan müdahaleye gerek kalmadan kesintisiz olarak sağlayabiliyor. Yeni CNC çevre bileme tezgahı, aynı zamanda gelişmiş kontrol teknolojisiyle, operatöre ihtiyaç duymadan uzaktan internet bağlantısı ile belleğe gönderilen programlar, kendi işleme kapasitesine sahip…

Çevre bileme bölümüne yapılan ikinci CNC tezgah yatırımı ise, robot entegreli ve yükleme kolu 180° dönebiliyor. Bu hareket kullanıcıya, esnek taşıma işlemlerinde ürünün ikinci bir pahının çevrilmeden taşlanabilmesini sağlayarak büyük bir hız kazandırıyor. On iki palete kadar ürünün çevre bileme işlemini (hemen hemen bir işgünü süresi kadar zaman) müdahaleye gerek kalmadan tamamlayabiliyor. Herhangi bir müdahaleye gerek kalmadan tezgah kesici taşına kendi değer atayabiliyor ki bu durum kullanıcıya ciddi bir süreklilik ve doğru ürün potansiyeli sağlıyor. 

Taşlama bölümüne yeni CNC tezgah

Taşlama bölümüne yapılan CNC kontrollü taşlama tezgahı çok düşük titreşimlerde çalışabiliyor. Form taşlama konusunda üretime çok yardımcı olan bu tezgah özel tasarlanmış bir yapıda hareket eden eksenleri sayesinde, her zaman aynı değerler ile sonuç almaya olanak sağlıyor. Tezgahın taş değiştirme ve en hassas şekilde tezgah üzerinde taş formu bileme imkanı ile üretim daha da hızlanacak. 

Dikey depolama sistemi yatırımı ve optimizasyonu

Boehlerit Türkiye, büyüyen ve gelişen makine parkuruna bir de dikey depolama yatırımı gerçekleştirdi. Bu şekilde depolama alanının optimizasyonunu sağladı. Eski depolama şeklini de dikey depolamaya entegre ederek, daha verimli kullanabilecek alanlar oluşturdu. Dikey depolama sistemini de üretimin bir parçası olarak düşünerek, üretimle tam entegre olabilecek şekilde kuran firma, zaman konusunda büyük avantaj elde ettiğinin altını çizdi.  Kendi yazılımı sayesinde dikey depolama sistemi stok yönetimini kolaylaştırırken, hatalarda da önemli bir düşüş yaşandı. İnternet üzerinden uzaktan bağlantı ve kontrol imkanı sunan yazılım, stok durumunun sürekli denetlenmesi, mal giriş-çıkışlarının takip edilebilmesi ve depo planlamasının detaylı ancak bir o kadar da kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmesini sağlıyor. Aynı zamanda yazılım, Endüstri 4.0’ın olmazsa olmazı üretim takip sistemleriyle (ERP) tam entegre şekilde çalışabiliyor. Artık iş emirlerinin de bağlı olacağı sistem, operatörlerin ihtiyaç duyduğu tüm üretim aparatlarının tek tuş ile direkt olarak önlerine gelmesini sağlayacak.

İlgili Fotoğraflar