Takım Tezgahları ve Üretim Teknolojileri Dergisi
SEKTÖRÜN GÜÇLÜ BİRLİKTELİĞİ

  • EURO 
  • DOLAR 
  • İstanbul : °C

Bilginoğlu Grup’tan imalatla haberleşen özel ölçüm çözümleri

BMS Bilginoğlu Makine, makinelerle haberleşen akıllı ölçüm sistemlerine odaklanmaya devam ediyor. Bilginoğlu Grup Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Bilginoğulları, firmasının yeni hedeflerini anlatırken metroloji trendlerine ilişkin de bilgi paylaştı. 

İsmail Bilginoğulları- Bilginoğlu Grup Yönetim Kurulu Başkanı 

Firmanızı kısaca tanıtır mısınız? 

Türkiye sanayisinin öncü kuruluşlarından olan Bilginoğlu Endüstri’nin sektördeki standart ürünlerin dışında özel ürün taleplerini karşılamak için kurduğu BMS Bilginoğlu Makine, 2013 yılından itibaren kalite ve müşteri memnuniyeti odaklı hizmet anlayışı ile çok kısa zamanda sektördeki öncü firmalardan biri olmuştur. Merkezi Bursa’da yer alan BMS Bilginoğlu Makine; İstanbul, İzmir ve Ankara’daki showroomlarında da hizmet vermektedir. BMS Bilginoğlu Makine’nin kuruluş amacı: Firmaların özel ölçüm çözümü talepleri, satışı yapılan ölçüm cihazlarının anahtar teslim proje olarak talep edilmesi, otomasyonda kullanılan ürünlerimizin özelliklerinin yeterince bilinmemesi, Türkiye sanayisinin Endüstri 4.0 ile birlikte online otomasyon ve veri yönetimi konularında yatırımlar yapmaya yönelmesi ve özel durumlarda ölçüm cihazlarının ihtiyaca cevap vermemesi gibi konulardır. Sanayi firmalarının daha hassas ve hızlı ölçüm ihtiyacının doğması, operatör ve ölçüm hatalarının minimize edilmesi ihtiyacı da BMS Bilginoğlu Makine’nin hizmet verdiği konular arasında yer almaktadır.

2021 yılı firmanız açısından nasıl geçiyor? Yılsonu üretim, ihracat, satış hedefleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Otomotiv, havacılık ve savunma, cam, enerji, rulman ve dişli, medikal gibi sektörlere hassas ölçüm cihazları tedarik eden BMS Bilginoğlu Makine; daha hızlı ve hassas ölçüm, operatörden bağımsız ölçüm, isteğe göre uyarlanmış ölçüm sistemleri ve yazılımlar, ölçüm sonuçlarının otomatik kaydedilmesi ve istatistiksel analiz gibi konulara yoğunlaşmaktadır.  BMS Bilginoğlu Makine; mevcut ölçüm cihazlarını ölçülecek parçalara göre revize edebilmekte, standart ölçüm cihazları kullanarak parçaya özel tasarımlar yapabilmekte, ölçüm cihazlarının ölçüm verilerini kaydedip ve ölçüm sonuçlarına göre imalat tezgahı ile haberleşme imkanı sunmaktadır. 

BMS Bilginoğlu Makine, bütün bu faaliyetlerinin dışında; standart cihazların otomasyon sistemine adaptasyonu, standart ölçüm ekipmanlarının gereksinimlerinize göre modifikasyonu, tam otomatik (operatörden bağımsız) ölçüm sistemleri, robotik hücreler için ölçüm sistemi adaptasyonu, ölçüm sonuçlarının depolanması ve İstatistiksel Proses, kontrol (SPC) uygulamaları, İmalat tezgahı ile haberleşme / takım aşınma telafilerinin ölçüm sonuçlarına göre otomatik verilmesi, kişiselleştirilmiş kullanıcı ara yüzlerine sahip yazılım geliştirmeleri gibi konuları büyük bir uzmanlıkla gerçekleştirmektedir.

Son dönemde yeni yatırım yaptınız mı? Yaptıysanız, yatırımın içeriği ve maliyetiyle ilgili bilgileri bizimle paylaşır mısınız?

Merkezi İzmir’de olan firmamız, BMS Bursa ofisini açarak müşterilerine özel ölçüm çözümleri sağlamaya başlamıştır. BMS Bursa ofisimizde uzman mühendislerimiz ve tecrübeli satış ekibimizle müşterilerimize hizmet vermeye devam etmekteyiz.

Önümüzdeki dönemde yeni yatırım planlıyor musunuz? İçeriği hakkında bilgi verir misiniz?

Günümüz teknolojisini yakından takip eden ve kendini sürekli geliştiren BMS Bilginoğlu Makine, robot teknolojileri alanında da müşterilerine hizmet vermektedir. Uygulamalara özel yazılım ve otomasyon çözümleri, SPC çözümleri ve otomatik ölçüm sistemlerinde kullanılan robot teknolojileri ile müşterilerine hizmet eden BMS Bilginoğlu Makine, yenilikçi hizmet anlayışı ile öne çıkmaktadır. Bu hizmet anlayışı ile 2021 yılında Bursa BMS ofisimizde yazılım geliştirme yatırımlarımız devam edecektir.

Son dönemde pazara sunduğunuz ya da sunmayı planladığınız yeni ürün ve hizmetleriniz var mı?

Firmalardan gelen özel isteklere göre görüntülü ayıklama, jant sektörüne yönelik özel ölçüm ekipmanları gibi yeni ürün ve hizmetlerimizi, üniversite-sanayi işbirliği kapmasında devreye almayı planlamaktayız.