Takım Tezgahları ve Üretim Teknolojileri Dergisi
SEKTÖRÜN GÜÇLÜ BİRLİKTELİĞİ

  • EURO 
  • DOLAR 
  • İstanbul : °C

Belgelendirmede sadece zorunluluk değil, verimlilik de esas alınıyor

Söz konusu toplantı 3 Haziran 2016 tarihinde MYK binasında, MYK Başkanı Adem Ceylan’ın başkanlığında, MEB Müsteşar Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Hilmi Çolakoğlu’nun katılım ve katkılarıyla gerçekleşti. Toplantıya Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği Mesleki Test Merkezi İktisadi İşletmesi’ni (TİAD MTM) temsilen TİAD Genel Sekreter Yardımcısı Samet Burçin Aydoğmuş ve TİAD MTM İdari Koordinatörü Merve Vatan katılım sağladı.

 

İşveren tarafından neden tercih edilmeli?

Çalıştayın açılış konuşmasında MYK Başkanı Adem Ceylan, MYK’nın özellikle son yıllarda belgelendirme alanında kurum tarafından yapılan yatırım ve desteklere değinerek, bugüne kadar belge zorunluluğu uygulaması ve AB Kişisel Destek Programı ile toplam 17.734 kişiye 9.608.863.67 TL tutarında sınav ücret iadesi gerçekleştirildiğini, yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarından beklentilerinin yüksek olduğunu ve talep edilmesi halinde MYK’nın yetkilendirilmiş kuruluşları her zaman yeni hibe ve teşviklerle destekleyebileceğini ifade etti. Konuşmasında, MYK Başkanı Adem Ceylan ayrıca, MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğuna ilişkin güncel verileri ve gelinen noktayı katılımcılar ile paylaşarak MYK Mesleki Yeterlilik Belgesinin sadece zorunlu olması yönünden değil iş verimi ve iş sağlığı ve güvenliği açısından da işverenler tarafından tercih edilmesi gerektiğini belirtti.

Katılımcılara sunumla ayrıntılı bilgiler aktarıldı

Açılış konuşmasının ardından, sınav ve belgelendirme alanında yapılan yetkilendirme, rehberlik, izleme ve denetim faaliyetleri ile MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu ve Belgelendirme için Doğrudan AB Hibesi kapsamındaki teşvikler MYK Sınav ve Belgelendirme Dairesi Başkanı Mehmet Ordukaya tarafından sunum eşliğinde katılımcılara aktarıldı.

Sunum sonrasında MYK Başkanı Adem Ceylan’ın yönettiği oturumda, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Hilmi Çolakoğlu, MYK Başkan Yardımcısı Metin Karaman ve ilgili daire başkanları, yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları temsilcilerinin görüş ve değerlendirmeleri üzerinde karşılıklı fikir alış verişinde bulunarak sorulan soruları cevapladı.

İlgili Fotoğraflar