Takım Tezgahları ve Üretim Teknolojileri Dergisi
SEKTÖRÜN GÜÇLÜ BİRLİKTELİĞİ

 • EURO 
 • DOLAR 
 • İstanbul : °C

Almanak 2016

 

SEKTÖRÜN GÜÇLÜ BİRLİKTELİĞİ

ALMANAK 2016

tiad.org

 

 

2017’ye girdiğimiz günlerde geçmiş yılın kısa bir değerlendirmesini yapmak ve TİAD’ın 2016’daki çalışmalarına göz gezdirmek adına ön plana çıkan faaliyet ve içerik çalışmalarımızın ana başlıklarını TT Magazin okurları için derledik. 

 

TİAD’ın Faaliyetleri

 

 • IV. Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşları Çalıştayı gerçekleştirildi: İlki 2012 yılında gerçekleştirilmiş olan MYK Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşları Çalıştayı’nın dördüncüsü 4-5 Ocak 2016 tarihlerinde Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun Ankara’daki toplantı salonunda gerçekleşti.
 • Mesleki Yeterlilik Kurumu UYEP-II Hibe Programları Açılış Toplantısı gerçekleştirildi: Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun yararlanıcısı olduğu, Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı’nın (IPA) dördüncü bileşeni olan İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı (İKG OP) kapsamında finanse edilen “Ulusal Mesleki Yeterlilik Sisteminin Güçlendirilmesi ve Türkiye Yeterlilikler Çerçevesinin Uygulanması Projesi (UYEP-II)”nin hibe bileşenlerinden “Voc-Test Merkezleri - II Hibe Programı” ve “Belgelendirme İçin Doğrudan Hibe Programı” açılış toplantısı 22 Şubat 2016 günü Ankara Meyra Palace Hotel’de gerçekleşti.

 • TİAD’ın Başkanlığındaki 25. MAKTEK Alt Çalışma Grubu Toplantısı, yoğun katılımla gerçekleşti:  Makina Teknik Komitesi Takım Tezgahları ve Sistemleri (MAKTEK) Alt Çalışma Grubu 25. Toplantısı, 19 Şubat 2016’da TİAD Seminer Salonu’nda gerçekleşti.

 • TİAD AKADEMİ’de Talaşlı İmalatın Temelleri Eğitimi düzenlendi: Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (TİAD) eğitim işletmesi olan TİAD AKADEMİ Uygulamalı ve Mesleki Teknik Eğitim Merkezi’nde “Talaşlı İmalatın Temelleri” konulu eğitim düzenlendi. TİAD’ın seminer salonunda 14 Şubat-6 Mart 2016 tarihlerinde, 32 saat olarak düzenlenen eğitime 16 kişi katılım sağladı. Talaşlı İmalat Eğitimleri, halen Haydarpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde öğretmen olarak görev alan Hamit Arslan tarafından verildi.  Katılımcılara, Talaşlı İmalatın Temelleri Eğitimi sonucunda katılım sertifikaları takdim edildi.

 • TİAD Üyeleri, Endüstri 4.0’ı anlattı: Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) Makine Sektör Kurulu toplantısı Endüstri 4.0 başlığı ile TİAD Yönetim Kurulu Sayman Üyesi ve MÜSİAD Makine Sektör Kurulu Başkan Yardımcısı olan Dr. Ayhan Etyemez’in yönetiminde 19 Şubat 2016 Cuma günü gerçekleşti. TİAD Yönetim Kurulu Eski Üyesi Mustafa Ceran da konuşmacı olarak yer aldı. 

 • TİAD’tan İç Anadolu çıkarması: 29-30-31 Mart 2016 tarihlerinde TİAD Genel Sekreteri Ankara, Eskişehir ve Konya şehirlerindeki TİAD üyelerini ziyaret etti. Üç günde, toplamda 11 üye,  iki sivil toplum kuruluşu ile bire bir görüşüldü. 

 • Mekatronik ve İnovasyon Günleri’nde projeler görücüye çıktı: Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (TİAD) desteklediği kuruluşlar arasında yer alan Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü bünyesindeki akademisyenler ve Marmara Üniversitesi Öğrenci Kulüpleri tarafından ilk kez düzenlenen mekatronik proje yarışması temalı “Mekatronik ve İnovasyon Günleri” (MİG) isimli robot ve bilimsel proje etkinliği ve “Kariyer Günleri” 28-30 Nisan 2016 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Göztepe Yerleşkesinde gerçekleşti.

 • Tayvan Ekonomi Bakan Yardımcısı, Türkiye’nin STK liderleriyle buluştu: TAITRA Tayvan Ticaret Merkezi İstanbul Ofisi tarafından, Tayvan Ekonomi Bakan Yardımcısı Shih-Chao Cho’nun İstanbul ziyareti onuruna gerçekleştirilen toplantıya; TİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Akyüz, PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu, TAITRA İstanbul Ofisi Müdürü Suna Chen ve Tayvan ve Türkiye’den değişik kurumların üst düzey temsilcileri katıldılar.

 • Belgelendirmede sadece zorunluluk değil, verimlilik de esas alınıyor: Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından 3 Haziran 2016 tarihinde MYK binasında, 45 Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşları yönetici ve temsilcilerinin katılımlarıyla, MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğunda gelinen noktanın değerlendirildiği bir toplantı düzenlendi. Toplantıya Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği Mesleki Test Merkezi İktisadi İşletmesi’ni (TİAD MTM) temsilen TİAD Genel Sekreter Yardımcısı Samet Burçin Aydoğmuş ve TİAD MTM İdari Koordinatörü Merve Vatan katılım sağladı.

 • TİAD üyeleri iftarda bir araya geldi: TİAD Yönetim Kurulu ve Üyeleri, TİAD’ın Geleneksel İftar Yemeği’nde bir araya geldi. Her yıl Ramazan ayında gerçekleşen TİAD Geleneksel İftar Yemeği, 10 Haziran 2016’da Taksim Grand Hyatt Otel’de gerçekleşti.  120 kişinin katılım sağladığı Geleneksel İftar Organizasyonuna TİAD Yönetim Kurulu ve üyelerinin yanı sıra muadil dernek ve sivil toplum kuruluşlarından temsilciler de iştirak etti.

 • Endüstri 4.0 seminerleri dinleyici akınına uğradı: Dünya makina devlerini İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde 3’ncü kez bir araya getiren MAKTEK Avrasya, “Endüstri 4.0 ve Geleceğin Akıllı Üretim Mühendisliği” temalı seminerleriyle adından söz ettirdi. Otomotiv, havacılık, savunma, beyaz eşya, gemi ve inşaat sektörleri başta olmak üzere imalat alanında sanayinin geleceğini şekillendirecek Endüstri 4.0, tüm yönleriyle 4 gün boyunca masaya yatırıldı. 

 • TİAD MTM, 2016’da 94 İşgücünü belgelendirdi: Türkiye’de takım tezgahlarının satış sonrası hizmetleri ve kullanımı alanında mesleki teknik eğitim almış ve bunlara ilave olarak sektörün içinde yetişmiş, alaylı olarak tabir edilen sektörde çalışmakta olan bireylerin; çalıştıkları alanda gerekli ve yeterli bilgi, beceri ve yetkinliklerini belgelendirerek, bu kişilerin nitelikli eleman olarak istihdam edilmelerine katkıda bulunma amacıyla kurulan TİAD MTM, toplamda 185 işgücünü belgeli olarak sektöre kazandırdı. 

 

Desteklenen Fuarlar

 

 • MTA CEO’su, MACH 2016’yı tanıttı:  İngiliz Üretim Teknolojileri Derneği’nin  (MTA) ev sahipliği yaptığı MACH Fuarı’nda imalatın son teknolojileri görücüye çıktı. 11-15 Nisan tarihlerinde gerçekleşen MACH 2016’yı Türk firmalarına ve ziyaretçilerine tanıtmak amacıyla MTA CEO’su James Selka, TT Magazin’in sorularını yanıtladı.

 • AMB 2016 Fuarı gerçekleşti: Messe Stuttgart fuar alanında, 13 - 17 Eylül 2016 tarihleri arasında düzenlenen AMB Uluslararası Metal İşleme Fuarı’na 90 bin ziyaretçi ve 1.300 katılımcı firma yer aldı. Brüt 105 bin m2 büyüklüğündeki fuar alanında, talaş kaldırmalı teknolojiler ve hassas takımlar alanındaki yeni ürünlerini ve inovasyonlarını tanıttı.

 • EuroBLECH 2016’da, Türkiye 4’üncü sırada yerini aldı: İki yılda bir Almanya’nın Hannover şehrinde  düzenlenen, Sac levha işleme teknolojisine ait en son yeniliklerinin sergilendiği EuroBLECH  fuarı bu yıl 24. kez 25-29 Ekim 2016 tarihleri arasında kapılarını açtı. Türkiye’nin ilk on katılımcı ülke arasında yer aldığı fuarda, geçtiğimiz yıllara göre stant alanını genişleten ülkelerden biri yine Türkiye oldu. 100’ün üzerinde yer alan Türk katılımcı firmaların yüzde 10’u, sac işleme sektörlerinde hizmet veren TİAD üyelerinden oluştu. 

 • Konya Endüstri Zirvesi rüzgar gibi geçti: Konya Endüstri Zirvesi, 28 Nisan-1 Mayıs 2016 tarihleri arasında TÜYAP Konya Uluslararası Fuar Merkezi’nde gerçekleşti.

 • TİAD, SIMTOS 2016’da yer aldı: Türkiye Takım Tezgahları sektörü temsilcileri SIMTOS 2016 Fuarı’nda 35 ülkeden 1.130 firmanın katılım sağladığı SIMTOS 2016 Fuarı’nı 98 bin 364 kişi ziyaret etti. Yurtdışından KOMMA’nın organizasyonuyla gelen 600 kişilik alım heyeti 1.000’i aşkın ikili iş görüşmesi gerçekleştirdi. Fuarda, 2014 yılına kıyasla yüzde 11,4’lük bir büyüme sağlandı.

 • Sektörün coğrafyamızdaki gücü MAKTEK Avrasya 2016’da konuştu

  Makina ve takım tezgahları sektörünün Avrasya’daki en büyük buluşması TİAD ve MİB işbirliği ile gerçekleşen MAKTEK Avrasya 2016 Fuarı, Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin’in katılımı ile TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde açıldı ve gelecek sanayi devriminin öncü makinalarının ilk kez sahne aldığı fuar, kapılarını ziyaretçi ve satış rekoruyla kapadı. T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, T.C Ekonomi Bakanlığı ve KOSGEB’in destekleriyle düzenlenen MAKTEK Avrasya 2016 Fuarı’na 65 ülkeden ve 71 ilden sektör temsilcileri ile birlikte 60 bin 465 ziyaretçi katıldı. Fuarda 1.300’ün üzerinde tezgah ve makina satışı ile 1 milyar liralık iş hacmine ulaşıldı.

 

Sektöre damga vuran röportajlarımız

 

 • “Eli metale değen herkesle iletişim kurdum:” Makine Yüksek Mühendisi Hamit Arslan, son projesi CNC Operatörünün El Kitabı’nı hem sektörümüze hem teknik eğitimin gündemine kazandırdı. Halen özel sektör firmalarında teknik, eğitim ve İSG konularında danışmanlık yapan ve aynı zamanda Haydarpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde görevine devam eden Hamit Arslan ile söyleşi gerçekleştirdik.
 • BSTB’den “Teknoyatırım” atılımı: Ar-Ge ve Yenilik Projesi-Faaliyeti çıktılarının ticarileşmesi ve yatırımı noktasında ciddi bir destek programına duyulan ihtiyaçtan yola çıkılarak Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmış olan Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı (Teknoyatırım) ile teknoloji tabanlı ürünlerin üretimine yönelik yatırımların desteklenmesi hedeflenmiştir. Türkiye’de bir ilk olan bu programı birinci kaynaktan öğrenmek ve tanımak adına Bilim, Sanayi ve Teknoloji (Eski) Bakanı Fikri Işık ile söyleşi gerçekleştirdik.

 • CEV’den çağrı: “Sanayiciler ve okullar, kapılarını birbirine açsın:” Mesleki ve teknik eğitimi kendi sorumluluğu olarak gören kurumlar var. Coşkunöz Eğitim Vakfı (CEV) bu kurumların başında geliyor. Coşkunöz Eğitim Vakfı Müdürü Azize Gökmen 4 ay önce göreve gelmesine rağmen kısa sürede önemli çalışmalar başlatarak mesleki ve teknik eğitimin açmazları için kolları sıvamış bile… TT Magazin’e kapılarını açan Coşkunöz Eğitim Vakfı’nda Azize Gökmen ile hem mesleki ve teknik eğitimin olmazsa olmazları için ortaya konulacak çözüm sürecini konuştuk hem de vakfı daha yakından tanıma fırsatı bulduk.

 • VDW: Türkiye, ikinci önemli tedarikçimiz: Hem takım tezgahları sektörü hem de Almanya ve Türkiye’nin ticari ve ekonomik ilişkilerine yönelik görüşlerini almak için, Almanya İmalat Makineleri Üreticileri Derneği (VDW) Genel Müdürü Dr. Wilfried Schäfer ile röportaj gerçekleştirdik. 

 • Endüstri 4.0, UMTİK 2016’ya damga vurdu: 17’ncisi düzenlenen “Uluslararası Makina Tasarım ve İmalat Kongresi” (UMTİK)’in hiçbir meslek kuruluşunun himayesinde olmadan 30 yılı aşkın süredir düzenlenmesi ve günümüze gelmesi,  bu kongreyi efsaneleştiriyor. UMTİK Düzenleme Komitesi Üyesi Prof. Dr. Engin Kılıç ile kongrenin dünü ve bugünü hakkında konuştuk. 

 • “En büyük eksikliğimiz: Denetim ve gözetim:” Makine imalatı sektörü Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İş Sınıfına girmektedir. Sektörde yaşanan meslek hastalıkları ve iş kazalarına bugüne kadar hep işveren ve işçi çevresinden bakmıştık. Elim ve vahim sonuçlar doğan iş kazalarının sadece işçi ve işverene değil, uzun süren ve sonuçlanamayan davalarla devlete ve hatta kamuoyuna ciddi olumsuz etkileri var. Avukat Yelda Kaya ile iş sağlığı ve güvenliği konusundaki uygulamaların, yeterlilikler ve yaptırımlar üzerine konuştuk. 

 • “Emek ağırlıklı çalışma, sektördeki iş kazalarını artırıyor:” İş kazaları, en çok metal sanayi ve makine sektörlerinde kendini gösteriyor.  İş kazası nedir, ne değildir? Meslek hastalıkları neden ve nasıl oluşur? Sektörümüzde iş kazalarını ve meslek hastalıklarını azaltmak için neler yapılmalı? Sektörümüzde iş sağlığı ve güvenliği konusundaki bilinci artırmaya yönelik hazırladığımız soruları, A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Cahit Evcil’e yönelttik. 

 • Yeni Başkan, TAYSAD’ın 40 yıllık geleneğini anlattı: Türkiye otomotiv ve tedarik sanayisine yön veren TAYSAD’ın yeni başkanını tanımak ve tanıtmak üzere Alper Kanca’nın kapısını çaldık. Hem Alper Kanca’nın dernekle tanışma hikayesini dinledik, hem de sektörde 40. yıla merdiven dayayan TAYSAD’ın gelenekleri hakkında malumat sahibi olduk. 

 • “Siz bağışlayın, biz doğru yere ulaştıralım” sloganıyla yola çıkan proje: ADMOG:  Taşıt Araçları ve Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) tarafından hayata geçirilen Atma Değerlendir Meslek Okullarını Güçlendir (ADMOG) Projesi ile 64 ile ulaşıldı. Hedef ise 2016 sonuna kadar 81 ile ulaşmak. Endüstri meslek liselerinde uygulamalı eğitim için ihtiyaç duyulan araç ve gereçlerin yetersizliğine dikkat çeken TAYSAD Yönetim Kurulu Üyesi ve ADMOG Proje Lideri Naci Faydasıçok, sanayide çalışacak insan kaynağı yetiştirmenin ülkenin geleceği açısından önemli olduğunun altını çizdi. 

 • “Sanayi bacası tütmeyen ülkede ekonomik atılım olmaz:” Türk Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı (TAVAK)  Yönetim Kurulu Başkanı ve Ekonomist Prof. Dr. Faruk Şen,  TT Magazin’le gerçekleşen röportajı sırasında Türkiye’nin ekonomik ilişkilerini değerlendirirken takım tezgahları ve makine sektörüne ilişkin çarpıcı öneriler paylaştı. 

 • JETRO İstanbul:  İki ülke arasındaki ticaret hacmi artacaktır: 21. Yüzyılda “Yükte hafif, pahada ağır” bilişim teknolojilerinin gelişmesiyle küreselleşme had safhada yaşanmaya başladı. Küreselleşmenin doğal bir sonucu olarak sınırlar aşılır, mesafeler kısalır hale geldi. Japonya ve Türkiye, coğrafi olarak birbirine uzak olsa da ticaret yapmak isteyen iki ülke… Ülkeler arasında iki yıldır “Serbest Ticaret Anlaşması” konuşuluyor. İmzalanması söz konusu olan anlaşmayı ve iki ülke arasındaki ticaretin belirleyicilerini Türkiye-Orta Asya-Kafkaslar’dan sorumlu Japon Dış Ticaret Teşkilatı (JETRO) İstanbul Başkanı Yasuyuki Murahashi ile konuştuk. 

 • Bakan Özlü, sanayide reforma gidildiğinin sinyallerini verdi: Türkiye sanayisi, dünyanın neresinde? Bir sanayi ülkesi olabilmek adına nasıl bir yol haritası izlemeliyiz? Teknik eğitim ve nitelikli teknik personel sorunlarını çözmek için neler yapılacak? T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Türkiye sanayisinin ana problemlerini ve çözüm önerilerini; Endüstri 4.0 konusuna değinerek TT Magazin’nde değerlendirdi. 

 • Gelişim için KOSGEB’ten destek yağıyor: KOSGEB, bugüne kadar pek çok kurum ve kuruluşu kalkınma konusunda hem yatırımlar hem de projelerle destekledi. KOBİ’lerin rekabet güçlerini geliştirmeyi misyon edinerek girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmaya yönelik hizmet verdi. KOSGEB Başkanı Recep Biçer, KOBİ’lerin mevcut durumu ve proje destekleri hakkındaki güncel bilgileri TT Magazin ile paylaştı. 

 • UKUB, kalıpçılık sektöründeki sinerjiyi artıracak: Kalıpçılık sektörüne yön veren Ulusal Kalıpçılar Birliği (UKUB) sektör sorunlarını ortadan kaldırmaya ve sanayinin gelişmesine yönelik etkin çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Ulusal Kalıpçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Şamil Özoğul, TT Magazin’e kalıpçılık sektörünün mevcut durumunu ve UKUB’un yeni hedeflerini anlattı. 

 

Teknik Yazılarımız

 

 • Sektörümüzde Katma Değerli Üretimin Yol Haritası: Üretimin stratejik sektörü olarak adlandırılan Takım Tezgahları ve aksamları sektörünü birinci dereceden temsil eden bir sivil toplum kuruluşu olarak sürekli gündeme getirdiğimiz konular arasında küresel pazarda Türkiye Takım Tezgahlarının rekabette fark yaratmasını sağlayacak olan Katma Değerli Üretim yer almaktadır. Konuyu anlaşılabilir kılmak ve önemini ifade etmek adına TİAD Yönetim Kurulu Eski Başkanı ve Ses3000 Genel Müdürü Dr. Müh. Erdal Gamsız, “Katma Değerli Üretimin Yol Haritası”nı kaleme aldı.
 • Sektörel Strateji Belirlenmesi ve Elmas Modeli: Ekonomik iniş-çıkışlara rağmen sektörümüzde yol almak ve rekabetin çetin olarak yaşandığı günümüzde ayakta durabilmek için sürekli “Stratejiler” türetme zorunluluğu hissediyoruz.  TÜBİTAK-TÜSSİDE’de Başuzman Araştırmacı Barış Çarıkcı ve Araştırmacı Burcu Deniz Tülek; “Sektörel Strateji Belirleme ve Porter’ın Elmas Modeli” konusunda yol gösterici bir yazı hazırladılar.

 • İnfoma Teknoloji Genel Müdürü Mustafa Ceran:  “Teknoloji evriminden, 4. Sanayi Devrimine:” Makine sektöründe hangi kapıyı çalsak karşımıza 4. Sanayi Devrimi olarak adlandırılan Endüstri 4.0 çıkıyor. Makine ve takım tezgahları sektöründe sadece ulusal pazarımızın değil, küresel pazarın da en çok tartıştığı ve üzerinde durduğu konu Endüstri 4.0… TİAD Yönetim Kurulu Eski Üyesi ve İnfoma Teknoloji Genel Müdürü Mustafa Ceran; 4. Sanayi Devrimi’nin dünü, bugünü ve yarınına ilişkin, konusunda uzmanlıkla hazırlanmış bir yazı kaleme aldı. 

 • Enerji Verimliliğinde öncü alternatif: İzlanda Modeli: Günümüzde 4. Sanayi Devrimi olarak adlandırılan Endüstri 4.0’ın ana konu olduğu küresel tartışmalara, üretimde ve çalışma sistemlerinde “katma değer” yaratacağı savunulan bir kavram dahil oldu. Enerji verimliliği, günümüzün en çok tartışılan konuları arasında yer aldı. TÜBİTAK-TÜSSİDE’den Başuzman Barış Çarıkçı, “Enerji Verimliliği” ile adı özdeşleşen İzlanda’yı rol model alarak, sürdürülebilirlik ve yenilenebilirlik açısından Jeotermal enerji konulu bir teknik yazı kaleme aldı. 

 • Bilinenleri ve bilinmeyenleriyle Endüstri 4.0: “Makineler arası iletişim mümkün mü? İnsansız üretime ve sadece robotların çalışacağı fabrikalara tanık olacak mıyız? Üretim alanları tek bir kumanda ile yönetilecek mi?...” Hayatımıza bu soruları ‘Dördüncü Sanayi Devrimi’ olarak tanımlanan Endüstri 4.0 getirdi. Dünya, Endüstri 4.0 ile çalkalanıyor. TİAD Genel Sekreter Yardımcısı Samet Burçin Aydoğmuş, yeni devrimi tanımaya ve tanıtmaya yönelik bir makale kaleme aldı.

 • Yatay ve Dikey Entegrasyon ile Endüstri 4.0 İlişkisi: Yeni üretim biçimleri, akıllı teknolojiler, robotların kendi aralarında iletişimi kavramlarıyla sanayi devrimlerini tekrar yorumlayan, Dördüncü Sanayi Devrimi olarak adlandırılan Endüstri 4.0 konusunda; teorik ve pratik olarak yapılmış her araştırma günümüzde altın değeri taşıyor. Gün geçmiyor ki Endüstri 4.0 üzerine yeni bir şeyler yazılmasın… Endüstri 4.0 Platformu İçerik Editörü Burcu Yelis, Yatay ve Dikey Entegrasyon ile Endüstri 4.0 İlişkisini kaleme aldı. İşte yeni sanayi devrimini tanıma aşamasında, Yatay ve Dikey Entegrasyon ve Endüstri 4.0 İlişkisi…

 • Sektörel ve Bölgesel Kümelenme Yol Haritası: TÜBİTAK – TÜSSİDE’de Başuzman Araştırmacı Barış Çarıkcı, sektörel ve bölgesel kümelenmeye dair her türlü sorunun cevabını veren bir makale kaleme aldı.

 • Endüstri 4.0’ın belirleyicisi: Robotik sistemler: Endüstri 4.0 ile birlikte Geleceğin Akıllı Teknolojileri, robotlar arası iletişim ve nesnelerin interneti tartışılıyor. Yeni sanayi devriminin belirleyicilerinden biri olan robotlarla üretim yapma konusu gündemde çoktan yerini aldı. NACHI Genel Müdürü Gökhan Kırmacı, robotik sistemlerin dünü ve bugününü ana hatlarıyla ele aldı. 

 

Dosya çalışmalarımız

 

 • Sağlıklı Makineler için Check-Up: Planlı BakımTürkiye’de “Planlı Bakım” yapılan makine oranı Avrupa ile karşılaştığında oldukça düşük kalıyor.  Planlı Bakım oranı yüzde 5’in altında bir rakama tekabül ediyor. Bu durum hem sektörümüzde hem de ülkemiz ekonomisinde ciddi kayıplara neden oluyor. Zira zamanında planlı olarak yapılmayan bakımlar nedeniyle arızalanan makine oranı yüzde 70’tir. Bakımsız makineler, iş gücü kaybı, hatalı parça üretimi, ayar sürelerinde artış, iş kazalarında artış, enerji sarfiyatında artış gibi neticeler doğurur. Planlı ve periyodik bakımın getireceği faydalar neticesinde bakım sürelerinde yüzde 25-35 oranında azalma, arızalarda yüzde 35-45 azalma, üretim kapasitesinde yüzde 100-125 artış kaydedilmesi mümkündür. Derneğimizin Planlı Makine Bakımına verdiği önem neticesinde TT Magazin olarak konuya mercek tuttuk.
 • Sektörümüzde katma değer için Enerji Verimliliği şart: 21. Yüzyılda sadece ülkemizi değil, tüm dünyanızı kasıp kavuran Küresel Isınma için çevre örgütleri alarma geçmiş durumda. Çeşitli olumsuzluklarla dünyamızın dengesini değiştiren Küresel Isınmanın en büyük sebeplerinden biri enerji kaynakları ve zararlı kimyasalların yanlış ve bilinçsiz kullanımı olarak gösteriliyor. Büyük endüstri devrimlerinin konuşulduğu günümüzde, bu önemli konuya takım tezgahları sektörü açısından dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak adına “Enerji Verimliliği” konulu bir dosya çalışması gerçekleştirdik. Sorularımızı sektörümüzdeki firmalara yöneltmenin yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Enerji Verimliliği konusunda toplumun genelini bilinçlendirmek amacıyla resmi web sitesinde yayınladığı yazıyı da sizler için özetledik.

 • Sektörde söz sahibi sistem: Otomasyon ve Yazılım teknolojileri: 4. Sanayi Devrimi Endüstri 4.0 ile birlikte süregelen yeni teknolojiler sonucunda üretimin artması, pazar koşullarını kökten değiştirdi. Artık yalnızca üretim yapmak yeterli değil.  Küresel pazarın yeni rekabet kurallarında daha hızlı ve esnek sistemlere ihtiyaç duyuluyor. Bu süreçte, firmalar yaptıkları üretimleri kontrol etmek, daha hızlı ve daha güvenilir yöntemlerle gerçekleştirmek istiyor. Firmalar kendilerini, üretim alanlarında gerçekleşen tüm prosesleri bilgisayarda kontrol etmeye, gerekli müdahaleleri üretim anında gerçekleştirmeye adadı.  Gelişen teknoloji ve bilgi akışı sayesinde, üretim tesislerinde bilgisayar sistemleri arttı ve üretim prosesleri ve yönetim metotları; teknolojinin yoğun kullanıldığı alanlara sızdı. TT Magazin, Takım Tezgahları sektörünün kaderini değiştiren “Otomasyon ve Yazılım” teknolojilerini kendine dosya konusu olarak belirledi.

 • Sektörümüze dinamizm katan genç işadamları: Onlar, genç yaşlarına rağmen elde ettikleri tecrübe ile sektörün içinde yer edinmiş işadamları... Gençliklerinin getirdiği dinamizm, başarılı olma tutkusuyla birleşince; hele ki takım tezgahları ve makine sektörünü çok sevince, ortaya müthiş bir manzara çıkıyor. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı canı gönülden kutlarken; TT Magazin, merceğini sektörümüz mensubu ışıl ışıl parlayan genç işadamlarına tuttu. 

 • Endüstriye çağ atlatmak, etkin Ar-Ge çalışmaları ile mümkün: Sanayide hizmet veren sektörlerin gelişimi söz konusu olduğunda, endüstriye çağ atlatmak ancak ve ancak Ar-Ge faaliyetlerine yapılan maddi ve manevi yatırımlarla mümkün olmaktadır. Özellikle de sanayinin yapı taşı sayılan Takım Tezgahları ve aksesuarları, metroloji, kalite kontrol ekipmanları ve üretim teknolojilerinde kullanılan yazılımlar; sektörün devamı ve Endüstri 4.0 sürecine adaptasyon için Ar-Ge’nin önemini sıklıkla gündeme getirmek gerekmektedir. TİAD’ın üye firmaları, “Sektörümüzde Ar-Ge” konulu dosya çalışmasında Ar-Ge’ye ilişkin farkındalıklarını dile getirdi. 

  STK’ların Endüstri 4.0’ı: Tüm dünyanın konuştuğu Endüstri 4.0, Dördüncü Sanayi Devrimi olarak yeni üretim biçimleriyle karşımıza çıkıyor. Bu yeni sanayi devriminin menşei olan Almanya, önündeki 50 yılı bu devrime göre planlarken Uzakdoğu ülkeleri de Endüstri 4.0’ın gerisinde kalmadı ve dijital fabrikalarda akıllı üretim sistemlerini hayata geçirmek üzere yola koyuldu. Pekiyi, Türkiye bu yeni devrimin neresinde? Akıllı üretim sistemlerini hayata geçirmek mümkün mü? Robotların kendi aralarında iletişimi sağlanarak endüstriyel üretimler gerçekleşecek mi? Bu sistem için neye ihtiyaç duyuyoruz? Endüstri 4.0’ın asıl muhatabı olan endüstriyel sivil toplum kuruluşlarının liderleri Endüstri 4.0’ı anlattı. 

 • Endüstri 4.0’ın en önemli belirleyicisi: Mühendislik yazılımları: Endüstride verimlilik ve üretim potansiyelinin yakalanması için kullanılan otomasyon sistemlerini çalıştıran programlamaya ve sisteme endüstriyel yazılım denilmektedir. Endüstriyel yazılımlar, teknolojinin çığır açan gelişimiyle birlikte sanayiye hakim oldu. Çağın gerisinde kalmamak için endüstriyel yazılım, sanayide otomasyon sistemlerinin kullanılması için gereklilikten çıkıp zorunluluk haline gelmiştir. Sanayiye robotların hakim olmaya başlaması, insana dayalı iş gücünün giderek azalmasıyla robotların ve her türlü makinenin birbiriyle olan iletişimini ve uyumunu, komutların yerine getirilmesini endüstriyel yazılımlar sağlamaya başladı. Endüstriyel yazılım sektöründe söz sahibi firmalar mühendislik yazılımlarını, Dördüncü Sanayi Devrimi konusu içinde değerlendirdi.

 • Kritik işletme sürecine yön veren sistem: Kurum içi otomasyon: Sektörümüzde üretime yönelik bilgi teknolojileri ve kurum içi bilgi otomasyon sistemlerinin, Endüstriyel Makine ve Yatırım Malları Sektörü için gerekliliğini, bu alanda faaliyet gösteren firmalara sorduk.