Takım Tezgahları ve Üretim Teknolojileri Dergisi
SEKTÖRÜN GÜÇLÜ BİRLİKTELİĞİ

  • EURO 
  • DOLAR 
  • İstanbul : °C

Akım Metal, yoğun Ar-Ge çalışmalarının meyvesini topluyor

 

40 yılı aşkın süredir Türkiye sanayisinde hizmet veren Akım Metal, kurulum sırasına göre Akplas, Aksem ve YMB olmak üzere üç kardeş firmaya sahip. Firmanın, İMES Organize Sanayi Bölgesindeki Ar-Ge merkezinde geliştirilen ürünlerin üretimi için yeni fabrikasının inşaatına başlandı. Ayrıca Akım Metal’in, yılsonu itibariyle personel sayısı 1500’ün üzerine çıktı. 

 

Akım Metal bünyesindeki Akplas’ta, beyaz eşya ve otomotiv sektörleri için plastik parçaların üretimleri gerçekleşiyor. Aksem firmasında da plastik ve metal enjeksiyon kalıpları üretiliyor. YMB’de ise Ar-Ge merkezi tarafından geliştirilen ve üretimine başlanan ürünlerin satışı ve pazarlaması yapılıyor. Bu ürünlerden başlıcaları;  Servo Motor, LED aydınlatma ürünleri ve CNC Takım Tezgahları olarak sıralanmaktadır. 

Üç sektöre birden hizmet… 

Akım Metal üretimine halen İstanbul Anadolu Yakası Organize Sanayi Bölgesinde bulunan yerleşkesinde devam ediyor. Bu yerleşkede ağırlıklı olarak Talaşlı İmalat yapılıyor. Bunun yanında Metal Enjeksiyon Fabrikası, Kalıp Üretim Fabrikası ve Ar-Ge merkezi de aynı yerleşke içinde yer almaktadır.  

Sektöründe önemli bir marka bilinirliğine sahip firma, 2011 yılında kurduğu Ar-Ge merkezi ile birlikte; ülkemizde üretilmeyen ve dışa bağımlılık yaratan ürünleri üretmek için projeler başlattı. Bu projelerden LED aydınlatma ürünleri, Servo Motorlar ve CNC Takım Tezgahları halihazırda satışa hazır duruma getirilen ürünler arasında yerini aldı. LED aydınlatma ürünlerinin “FERMADA”; Servo Motor ve CNC Takım Tezgahlarının ürünlerinin ise “SMB Technics” adı altında satışına başlandı. 

Amaç: Ülkemizde üretilmeyeni üretmek

Akım Metal’in Ar-Ge merkezinde geliştirilen ürünlerinin başlıca amacı: “Ülkemizin dışa olan bağımlılığını azaltıcı ürünler ortaya çıkarmak” olarak niteleniyor. 2011 yılından bu yana yapılan çalışmalar yavaş yavaş meyvelerini vermeye başladı. Buna en iyi örnek olarak, ülkemizde geliştirilmekte olan yerli Altay isimli milli tankın, nişan almasını ve tankın kulesinin döndürülmesini sağlayan servo motorların Akım Metal tarafından üretilmesi verilebilir. Ayrıca 2015 yılında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Makine ve Teçhizat dalında en iyi Ar-Ge ödülünü Akım Metal’e taktim etmişti. 

Yeni model, MAKTEK Avrasya 2016’da görücüye çıkacak

Akım Metal’in, geliştirerek üretimine başladığı ve yeni modelleri için çalışmalarına devam ettiği ürünlerden biri de CNC Takım Tezgahlarıdır. Şu an çift taretli olarak iki çeşit tezgahın seri üretimine başlandı. Bu tezgahlardan biri olan TT-550; 500 mm uzunlukta işleme boyuna ve 200 mm tornalama çapına sahiptir. Diğer üretimdeki tezgah olan TT-850 ise; 800 mm işleme boyuna ve 200 mm tornalama çapına sahiptir. 

Akım Metal tarafından üretilen tezgahların tamamı: Çift taret, tek iş mili ve karşı punta ile donatılmıştır. Tezgahlarda standart olarak elektromekanik iki adet taret bulunuyor. Canlı takıma sahip modeli TT-550C’nin testleri halen devam ediyor. Akım Metal bu tezgahını MAKTEK Avrasya 2016 Fuarı’nda görücüye çıkarmanın heyecanı içinde… TT-550C, MAKTEK Avrasya 2016 Fuarı’nda üreticilerin hizmetine sunulacak.