Takım Tezgahları ve Üretim Teknolojileri Dergisi
SEKTÖRÜN GÜÇLÜ BİRLİKTELİĞİ

  • EURO 
  • DOLAR 
  • İstanbul : °C

Akıllı Fabrika Hücresi’nin odaklandıkları: Maksimum verimlilik ve karlı üretim!

Sanayi, üretime yönelik yeni ihtiyaçları karşılamaya yönelik çözüm yolları arayışında. Gelişme, ilerleme söz konusu olduğu sürece arayış devam edecek. Bilginoğlu Endüstri Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Bilginoğulları, üreticilerin kalite kontrol ihtiyacına çözüm niteliğinde geliştirilen Akıllı Fabrika Hücresi’ni anlattı. 

İsmail Bilginoğulları - Bilginoğlu Endüstri Yönetim Kurulu Başkanı

Akıllı Fabrika Hücresi, yeni ve gözde projelerinizden biri… Bu projeyi oluşturan ihtiyaçlardan bahsedebilir misiniz? 

Projenin ihtiyaç haline gelmesinin en büyük etkenlerinden biri: Artan kalite ve verimlilik talepleri… “Kontrol” dediğimiz süreç çok yakın bir geçmişe kadar insan gibi hatadan bağımsız olmayan bir varlık tarafından yapılırdı. Ancak üretim, doğası gereği kusursuzluk ister. Bu yüzden kontrol cihazları sanayiye girdi. Süreçlerin içine insan faktörü girdiğinde, nesnelerin iletişimi ihtiyaç haline gelir ve akıllı sistemlerin gelişmesine yol açılır. Sanayinin kusursuzluk arayışı Akıllı Fabrika Hücresi fikrinin temelini attı. Bunun yanında her gün artan üretim miktarları, enerji tüketimleri ve alan maliyetleri de başlıca diğer sebeplerdir. 

Projenin hedefleri nelerdir? Sizce kullanıcının ihtiyaçlarını hangi ölçüde karşılayacak? 

Projenin en büyük hedefi, maksimum verimlilik ve minimum maliyettir.  Yani sanayinin tam olarak aradığı, odaklandığı şey! Bu projede, cihaz tabanlı internet üzerinden çalışan sistemler; neredeyse hatasız,  minimum enerji tüketimi ve alan gereksinimi sağlar. Bekleme ve işlem süreleri indirgenip kapasite ve kalite artırımı hedeflenir. Bunun yanında nesnelerin iletişimi, her türlü araç-gereç ile donatılmış siber fiziksel sistemlerin sonsuz kombinasyonuna izin verir. 

Bu Akıllı Fabrika Hücresi’nde neler yapılacak? Nelerin yapılması mümkün olacak?

Akıllı hücre sisteminde, CMM’in 3 boyutlu hassas ölçümleri, Miscan’ın görsel - hızlı detay kontrolü ve Avant’ın hassas profil ölçümleri birleştirilmektedir. Tüm bu sistemler kendi içinde haberleşerek mükemmel bir hız ve verimlilikte çalışmaktadır. Sanal ortam ve yazılım kontrolleri ile her türlü süreç dışarıdan takip edilebilir ve programlanabilmektedir.

Projenin kullanıcılar tarafından nasıl karşılanacağına yönelik tahminleriniz var mı? Bu hücreye sanayimizin yaklaşımı nasıl olur sizce? 

Endüstri 4.0 uygulamaları her geçen gün artıyor. Pozitif yanları ile talep görüyor.  Maliyet ve ıskartaların azaltılması, maksimum kar ve kaliteyi beraberinde getirecektir. Türk sanayiciler, küresel rekabette kozunu çok iyi oynamaları gerektiğini biliyor. Rekabet yoğun, zaman az, hedefler mutlaka kazanılmalı. Bu bilinçle sanayicimiz, yeni teknoloji ve uygulamalara daha cesurca yaklaşıyor. Akıllı Fabrika Hücresi’nin başarılı olacağına ve talep göreceğine yönelik inancımız tam.