Takım Tezgahları ve Üretim Teknolojileri Dergisi
SEKTÖRÜN GÜÇLÜ BİRLİKTELİĞİ

  • EURO 
  • DOLAR 
  • İstanbul : °C

AB Market Otomasyon'un desteğiyle Bayrampaşa İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne PLC Laboratuvarı kuruldu!

TİAD üyesi AB Market Otomasyon, Bayrampaşa İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne PLC Laboratuvarı kurdu. Endüstriyel otomasyon alanında dünyanın lider şirketi Rockwell Automation Türkiye’nin tek yetkili distribütörü AB Market Otomasyon tarafından Rockwell Automation desteği ile kurulan laboratuvarın açılışı gerçekleşti. İstanbul Ticaret Odası’ndan Dr. Müh. Ayhan Etyemez, Marmara Üniversitesi Mekatronik Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Uğur Kesen, Rockwell Automation Ülke Direktörü Ediz Eren, AB Market Otomasyon Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Aydoğdu’nun da katılımıyla açılan laboratuvarda öğrenciler, yazılım, simülasyon, panel kullanımı ve PLC programlama öğrenecek.

Otomasyon alanındaki know-how’ını mesleki ve teknik liselerdeki öğrencilerle paylaşarak eğitime katkı sunmayı hedefleyen AB Market Otomasyon, Rockwell Automation işbirliğinde önemli bir projeye imza attı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın “2023 Vizyonu” kapsamında sektördeki firmalar ile yapılan protokol doğrultusunda, Rockwell Automation Türkiye’nin tek yetkili distribütörü AB Market Otomasyon tarafından İstanbul’da Bayrampaşa İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne PLC Laboratuvarı kuruldu. Elektrik-Elektronik Teknolojisi alanında kurulan PLC Laboratuvarı’nın açılışı 14 Şubat 2020 Cuma günü, okulda yapılan törenle gerçekleşti. Açılışa, İstanbul Ticaret Odası’ndan Dr. Müh. Ayhan Etyemez, Marmara Üniversitesi Mekatronik Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Uğur Kesen, Rockwell Automation Ülke Direktörü Ediz Eren, AB Market Otomasyon Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Aydoğdu’nun yanı sıra okul yönetimi, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Etkinlikte AB Market Otomasyon adına konuşma yapan isim Genel Müdür Gökhan Bozdağ oldu.

  

Gökhan Bozdağ: Gençlerin mesleki ve teknik gelişimine destek olmayı çok önemsiyoruz

AB Market Otomasyon Genel Müdürü Gökhan Bozdağ, açılışta yaptığı konuşmada otomasyon sektöründe nitelikli çalışan istihdamının önemine değinerek, “2006 senesinden bu yana; Türkiye’de Endüstriyel Otomasyon sektörünün gelişimi için çalışıyoruz. Hızla gelişen teknolojilerle, sürekli kendini güncelleyen bir sektörün bileşenleriyiz. Ve gelecekte bu süreci şekillendirecek gençlerin eğitimine ve mesleki gelişimine destek olmayı çok önemsiyoruz.

Bu laboratuvarın, meslek liseli gençlerin iş gücüne katılımı hazırlığında önemli bir katkı sağlayacağına inanıyoruz. İş birliğimizi okul dışında da sürdürüyoruz. Öğrencilere şirketimizde uzun dönemli staj imkanı sağlıyoruz. Mezun öğrencilere olanaklar dahilinde istihdam edilmeleri için destek oluyoruz. Bu güzel iş birliğimizin gençlerimiz ve sektörümüz için hayırlı olmasını dileriz.” dedi. Açılış konuşmalarının ardından Gökhan Bozdağ’a, projeye katkılarından dolayı teşekkür plaketi takdim edildi.