Takım Tezgahları ve Üretim Teknolojileri Dergisi
SEKTÖRÜN GÜÇLÜ BİRLİKTELİĞİ

  • EURO 
  • DOLAR 
  • İstanbul : °C

Editörden

TT Magazin için yılın ilk yarısı öğrenerek, gözlemleyip aktararak geçti. Muhtemelen 2019 sonunda, biten yıl için “teknoloji günleri ve fabrika gezileri yılıydı” diyeceğiz. Büyük markaların teknoloji günleri, open house ve fabrika ziyaretleri için sundukları davetlere fırsat buldukça katıldık. Sektörel yayıncılıkta tanıklık röportajlarının, “yerinden” haber yapmanın ve üretime tanık olmanın önemini dilimiz döndüğünce, anlatmaya çalıştık.  Kıymetli üyelerimizin sunduğu fırsatları değerlendirmeye çalıştık ve gerçekleştirdiğimiz tanıklık röportajlarıyla olumlu geri bildirimler aldık. Sonuç müthişti! Davet üstüne davet aldık. “TT Magazin, endüstri olan her yerde” sözlü misyonumuzun altını doldurduk. Bize fabrikalarınızı açtığınız için, teknoloji günlerinizde TT Magazin’e de yer ayırdığınız için, ama her şeyden önce tanıtım-pazarlama faaliyetlerinin ötesinde; endüstriyi haberleştirmenin önemini kavradığınız için çok teşekkür ederiz. 

Sanayi ülkelerine gerçekleştirdiğimiz yolculuklarda en çok dikkatimizi çeken husus, büyük markaların kendi meslek okullarının bulunması ve personelini bu okullarda yetiştirdikten sonra istihdam etmesi. Sanayiciler, özünde sanayi-okul işbirliği yatan bu uygulamayı “bir kültür” olarak tanımlasa da bu okulların, bir sanayi ve kalkınma politikasının ürünü olduğu gözlemleniyor. Pek çok sorunun çözümünü içinde barındıran sanayi okulları, kalifiye personel eksikliğinin önüne geçiyor; uzmanlaşmanın, kaliteli üretimin, verimliliğin önünü açıyor. Gördüğümüz sanayi okulları, yan sanayinin yanı sıra ana sanayide de yol alan bir ülke olabilmek için neye ihtiyaç duyduğumuzu bir tokat gibi yüzümüze çarptı: Eğitim, eğitim, daha çok eğitim… 

Türkiye’de bunu başaran sanayi kuruluşları yok mu? Elbette içimizi ısıtan, gururlandıran girişimlerle karşılaştık. Bu girişimleri haberleştirerek ülkemiz genelinde duyulmasını ve sanayicilerin eğitim yatırımlarına teşvik edilmesini sağlamayı amaçladık.

Ancak makine sanayisini ele alacak olursak bu örnekler vizyon sahibi birkaç firma ile sınırlı ve bir elin parmaklarını

sayacak kadar… Oysa Türkiye olarak hayallerimiz çok büyük ve sanayi, çok daha fazlasını hak ediyor. Sektörümüz sanayicileri, eğitime harcanan bütçeyi “geleceğe yatırım” olarak görürse, kamu da teşvikleriyle desteklerse ortaya harikulade sonuçlar çıkacak. 

TT Magazin’de 15 yılı geride bırakmak, TİAD Basın, Yayın İktisadi İşletmesi ekibine yeni bir sorumluluk getirdi: Dernek üyelerine, sektörü yakından tanımanın getirdiği bir iletişim desteği sorumluluğu… TT Magazin’in üyelerine ve sektöre daha iyi hizmet edebilmesi ve efektif bir medya desteği sunabilmesi için müthiş bir ihtiyacı var: Üye firmaların kurumsal iletişim konusuna açık olmaları, hatta bu alanda bir departman açıp yetkilendirme yapmaları gerekli. “Uğraştığımız pek çok mesele var, ekonomik zorluklar yaşıyoruz, bu gerekli mi?” diye düşünenler olacaktır. İçinde bulunduğumuz süreçte tanıtım ve zaman, her zamankinden daha kıymetli. Firma üst düzey yöneticilerin bu konulara vakit ayırması yerine; alanında uzman kurumsal iletişim sorumluları üzerinden süreç daha kolay ve etkili biçimde ilerleyecektir. Böylece firmaların tanıtım ve pazarlama faaliyetleri, medya çalışmaları ile desteklenecektir. 

Mutlu bir haberimiz var: TİAD Ailesi büyüyor. 2016 yılında evlenen MTM İdari Koordinatörü Merve Vatan ve Grafik Tasarım Sorumlusu Onur Geçener’in kızları Gökçe Geçener dünyaya geldi. TİAD Ailesi olarak Gökçe bebeğe sağlıklı ve uzun bir ömür diliyoruz. 

 

 

Saygılarımızla,